Czym jest cellulit, z czego się bierze i jak się go pozbyć?
Cellulit to powszechny problem estetyczny dotykający zarówno mężczyzn, jak i kobiet, chociaż zdecydowanie częściej pojawia się u płci żeńskiej. Choć nie jest to choroba, tylko raczej zmiana w strukturze skóry, może powodować nieprzyjemne odczucia, a nawet ból, i obniżać pewność siebie. Czym jest cellulit, jak powstaje oraz jak można go skutecznie zwalczyć?
Co to jest cellulit?
Cellulit nie bez powodu jest nazywany skórką pomarańczową. Charakteryzuje się grudkowatym, nierównym wyglądem, który przypomina skórkę pomarańczy. Jak powstaje cellulit? Jest to wynik nagromadzenia się tłuszczu, wody i toksyn w tkance podskórnej, tworzących nierówności zwykle na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach. Gdy komórki tłuszczowe zwiększają swoją objętość, a włókna łączące skórę stają się sztywniejsze i mniej elastyczne, dochodzi do deformacji skóry. Tkanka tłuszczowa gromadzi się w danym obszarze ciała, wynikiem czego jest „wypchnięcie” tkanki łącznej ku górze, a co za tym idzie, powstawanie charakterystycznych nierówności: wybrzuszeń i zagłębień.
Przyczyny powstawania cellulitu
Przyczyny cellulitu są różne. Duży wpływ może mieć genetyka – jeśli Twoi bliscy mieli cellulit, istnieje większe prawdopodobieństwo, że i Ty będziesz podatna na jego pojawienie się. Powstawanie cellulitu jest też wynikiem braku aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia czy nadwagi. Nieprawidłowa dieta, uboga w warzywa i owoce, a bogata w przetworzone produkty oraz wysoko przetworzone tłuszcze również może sprzyjać powstawaniu cellulitu. Ponadto może się też do niego przyczyniać palenie papierosów oraz nadmiar stresu, a także noszenie zbyt ciasnych, opinających ubrań czy też butów na obcasie, które mogą utrudniać prawidłowe krążenie krwi i sprzyjać powstawaniom obrzęków. Cellulit to też następstwo zaburzeń hormonalnych.
Rodzaje cellulitu
Cellulit może przybrać różne formy. Istnieją trzy główne typy cellulitu: miękki, twardy i mieszany.
- cellulit miękki – czyli cellulit tłuszczowy (lub cellulit lipidowy), charakteryzuje się miękkimi, zwiotczałymi zmianami skórnymi, jest widoczny na pierwszy rzut oka i występuje zazwyczaj u osób bez aktywności fizycznej, często z nadwagą.
- cellulit twardy – inaczej cellulit wodny, występuje najczęściej u osób bez nadwagi, a widoczny jest dopiero po ściśnięciu fałdy skóry. Zazwyczaj jest spowodowany nieprawidłową cyrkulacją krwi i limfy, gdy zaburzony zostaje proces usuwania ich z ciała, czego powodem może być m.in. siedzący tryb życia.
- cellulit mieszany (cyrkulacyjny), będący połączeniem dwóch powyższych.
Stopnie cellulitu
Można rozróżnić cztery stopnie cellulitu:
- Pierwszy stopień cellulitu – widoczny jest tylko przy ściśnięciu fałdu skóry.
- Drugi stopień cellulitu – zazwyczaj widoczny jest w pozycji stojącej lub po założeniu nogi na nogę, a niewidoczny podczas leżenia.
- Trzeci stopień cellulitu – zmiany widać na pierwszy rzut oka, niezależnie od pozycji ciała.
- Czwarty stopień cellulitu – objawia się bardzo wyraźnymi zmianami na skórze, a po ściśnięciu skóry odczuwalny jest ból, tkanki uciskają bowiem zakończenia nerwowe.
Jak zlikwidować cellulit?
Istnieje wiele metod mających na celu redukcję cellulitu, dzięki którym tkanka tłuszczowa może wrócić do normy, a skóra na nowo stać się jędrna i gładka. Pomóc mogą specjalne ćwiczenia dedykowane tej przypadłości, regularna aktywność fizyczna, preparaty antycellulitowe oraz szczotkowanie w zmienionych obszarach ciała (przeznaczoną do tego szczotką lub rękawicą). Do walki z cellulitem zaleca się też stosowanie zdrowej diety bogatej w owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty oraz odpowiednie nawadnianie organizmu, które pomoże usunąć toksyny z organizmu. Bywa jednak, że zaawansowanie cellulitu jest na tyle duże, a zmiany w tkance tłuszczowej tak wyraźne, że standardowe metody mogą być nieskuteczne.
Laserowe usuwanie cellulitu
Jedną z nowoczesnych i skutecznych metod jest laserowe usuwanie cellulitu. W naszym salonie kosmetycznym w Gdyni stosujemy do tego specjalny system Tri Acticve, który łączy trzy różne metody w jednym urządzeniu. Jak to wygląda w praktyce?
- Laser diodowy – redukuje zaburzenia mikrokrążenia w układzie naczyń limfatycznych, żylnych i tętniczych, zwiększając w ten sposób przepływ limfatyczny.
- Masaż – pobudza drenaż limfatyczny, powodując zwiększenie jędrności i elastyczności skóry w miejscu, gdzie występuje cellulit.
- Krioterapia – usuwa obrzęki i stymuluje aktywność naczyniową, wspomagając w ten sposób działanie lasera.
Już po pierwszych zabiegach widoczność cellulitu wyraźnie maleje, skóra staje się gładsza, w naturalny sposób dochodzi też do pobudzenia mechanizmów usuwania martwych komórek i dotlenienia tkanek. To wyjątkowo skuteczna metoda, które szybko pomoże Ci w redukcji cellulitu.
Warto pamiętać, że w walce z cellulitem kluczowe jest podejście kompleksowe oraz konsekwencja w utrzymaniu zdrowego stylu życia. Działanie lasera wspomoże zatem odpowiednia dieta i zwiększona aktywność fizyczna. Należy też mieć na uwadze, że każdy organizm reaguje inaczej, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą od medycyny estetycznej, który dobierze najbardziej odpowiednie metody dla danego przypadku. Jeżeli interesuje Cię efektywne i szybkie rozbicie komórek tłuszczowych z pomocą zabiegu Tri Active, zapraszamy do naszego salonu w Gdyni na konsultację!