Leczenie trądziku różowatego - Gdynia, Trójmiasto

Trądzik różowawy, czyli acnerosacea, to przewlekła zapalna choroba skóry, która obejmuje środkową część twarzy. Zmiany są w szczególności zauważane w okolicach nosa i policzków. Początkowo na zmienionym chorobowo obszarze pojawia się rumień, który jest pierwszym sygnałem alarmowym. Zaczerwienienie może, ale nie musi oznaczać skłonności do acnerosacea. Na skórze pojawiają się także poszerzone naczynia krwionośne, a w ostateczności grudki i nieestetyczne krosty. Krostki w trądziku różowatym na pierwszy rzut oka przypominają zwykłe zmiany trądzikowe, jednak w przeciwieństwie do trądziku pospolitego mają bardziej trwały charakter oraz skłonność do bliznowacenia. U niektórych chorych, w bardziej zaawansowanej fazie chorobowej może dojść do przerostu gruczołów łojowych.

W ciężkiej postaci trądziku różowatego mogą wystąpić również przyrosłe zmiany zlokalizowane w okolicy nosa, czyli rinophyma (objaw charakterystyczny szczególnie u mężczyzn). Niegdyś trądzik różowaty był uznawany za niemożliwy do wyleczenia i powodował narastające zmiany znacznie pogarszające wygląd osoby dotkniętej chorobą. Obecnie rozwój acnerosacea można skutecznie powstrzymywać, nie dopuszczając do pojawiania się szpecących zmian na twarzy. Leczenie trądziku różowatego, dzięki najnowocześniejszym technologiom laserowym, jest znacznie łatwiejsze niż dawniej.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowawy inaczej niż trądzik pospolity, nie jest jednolitym zespołem objawów, tylko składa się na niego szereg symptomów o bardzo różnym pochodzeniu, które zbiorczo zaliczane są do tak zwanej „nerwicy naczynioruchowych” skóry. Z trądzikiem tego typu mamy do czynienia wtedy, kiedy naczynia wykazują się wzmożoną aktywnością. Objawem, który może sugerować, że w skórze dzieje się coś niepokojącego, jest napadowe czerwienienie skóry na twarzy i rozszerzone naczynka. Zmiany te mogą być związane ze stresem bądź zbyt długą ekspozycją na słońce, jednak do najpoważniejszych przyczyn, które nasilają objawy, zaliczamy: spożywanie alkoholu i ciężkostrawnych potraw (w tym pikantne przyprawy), zaburzenia endokrynologiczne, palenie papierosów, korzystanie z sauny i basenu z chlorowaną wodą. Jako że acnerosacea to schorzenie przewlekłe, wykazuje także szereg powtarzających się objawów, do których należą:

W momencie, kiedy trądzik jest w studium zaawansowanym, występować może on w postaci przerośniętych gruczołów łojowych i obrzęków limfatycznych. Co więcej, choroba przebiegać może z zaostrzeniami i typowymi dla chorób przewlekłych stanami remisji. Podstawową dolegliwością jest natomiast czerwienie się twarzy, które potęgują zmiany temperatury, posiłki ostre, alkohol i stres. Pierwsze objawy mogą pojawić się już w wieku młodzieńczym i z czasem nasilać dolegliwości, które znacznie utrudniają życie i pracę zawodową.

Leczenie trądziku różowatego - Gdynia (Trójmiasto) - na czym polega?

Leczenie trądziku różowatego nie jest łatwe. Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie lasera. Leczenie laserem obejmuje serię zabiegów medycyny estetycznej, które polegają na naświetlaniu laserem IPL Quantum obszarów, które są dotknięte zmianami trądzikowymi. Zabiegi laserowe powinny być powtarzane co około 3 do 4 tygodni, aż do momentu osiągnięcia zadowalających rezultatów. Warto zaznaczyć, że dłuższe przerwy nie mają wpływu na ostateczny rezultat całego leczenia, mogą je jedynie wydłużyć. Laser diodowy to efektywny sposób na efektowną walkę z trądzikiem różowatym. Warto w czasie leczenia zadbać o stosowane odpowiedniej diety i zdrowego, aktywnego stylu życia. Wcześniej należy skonsultować się też z dermatologiem.

Zapraszamy do kontaktu z naszym gabinetem kosmetologii laserowej!